Atmosférické kotle, neboli kotle klasické spalující zemní plyn za přítomnosti vzduchu a běžného atmosférického tlaku. Jejich účinnost spalování se pohybuje mezi 85- 92%. Kotle se vyrábějí v litinových a ocelových verzích. Kromě kotlů se tento princip používá i k ohřevu vody /přímoohřevné bojlery/.
Kondenzační technika nevyužívá pouze citelné teplo (výhřevnost), které vzniká při procesu spalování, ale i teplo obsažené ve spalinách (tzv. latentní teplo).
U kondenzačních kotlů se spaliny natolik ochlazují, že dochází ke kondenzaci vodních par a uvolněná energie přechází do topné vody. Teplota spalin poté je jen o pár stupňů vyšší nad teplotou vratné vody. Energie je pak téměř všechna využita. Úspora vstupní energie /plynu/ oproti atmosférickému kotli je 20 - 35% . K maximální úspoře dochází při kombinaci s ekvitermní regulací.
Normovaný stupeň využití kondenzační techniky je až 109%. Bližší info na www stránkách výrobců.
Kondenzační technika je ideální pro spojení s nízkoteplotním systémem rozvodů, kterým je např. podlahové vytápění.
Kotle na elektrickou energii využívají levnější přímotopnou sazbu, která umožňuje jejich provoz až 20 hodin denně. Elektrokotle lze připojit jak do systému s přímým ohřevem, tak do systému s akumulačním ohřevem. Hlavní výhodou akumulačního ohřevu je: když přebytečná energie je automaticky posléze dodávána do topného systému v době, kdy je elektrokotel z nějakého důvodu blokován. Elektrokotle jsou dodávány o různých výkonech /kW/ a s rozdílnou úrovní výbavy.
Topení elektřinou je dražší. Rozhodně Vám nedoporučujeme topit například elektrickými přímotopy. V případě, že se vlivem okolností (není jiná možnost topného média, aj. důvody) rozhodnete topit médiem-elektřinou doporučujeme elektrokotel.
Ideální je do této kombinace zapojit i solární panely. Pokud byste zvolili kombinovanou variantu topení elektrokotlem a solárními panely, tak navíc získáte levnější tarif elektřiny a ušetříte tedy i na ostatní spotřebovávané elektřině.
Podle výpočtů předních vědců svítí slunce nad planetou již cca 5 miliard let a bude ještě dlouho využitelné . Bylo by chybou při dnes již dostupných technologiích nevyžít tohoto nevyčerpatelného energetického potenciálu.
Při průchodu slunečních paprsků skleněným krytem kolektoru (bývá bezbarvý) jsou sluneční paprsky pohlcovány do absorbéru, který se nachází uvnitř kolektoru. Právě na povrchu absorbéru jsou paprsky přeměňovány na tepelnou energii, což je základní princip pro solární ohřev vody. Absorbér je tvořen trubkami, které jsou natřeny zpravidla selektivní barvou (typ černé barvy, absorbující teplo lépe než černá barva) a jsou umístěny velice hustě u sebe, aby lépe šířily teplo.
Sklo kolektorů neumožňuje odchod tepla prouděním do ovzduší, teplo se tedy absorbuje zpět do trubek. Poté už je proces velice jednoduchý. V trubkách je teplonosná kapalina , která se zahřívá a postupuje prouděním z absorbéru (množství trubek vedle sebe) do jedné trubice vedoucí do výměníku, ve kterém se teplá voda uchovává pro další využití.
Význačnou roli ve fungování TČ hraje chladivo, označované v následujícím jako pracovní médium. Má tu vlastnost, že se i při nejnižších (venkovních) teplotách odpařuje. Přivede-li se venkovní vzduch nebo voda k výměníku tepla (výparníku), ve kterém cirkuluje pracovní médium, odejme takovémuto zdroji tepla potřebné výparné teplo a přejde z kapalného do plynného stavu. Zdroj tepla se tím o několik stupňů ochladí. Kompresor toto plynné pracovní médium nasaje a stlačí. Tím že se zvětší jeho tlak, stoupne také jeho teplota - pracovní médium je tedy "přečerpáno" na vyšší teplotní úroveň. K tomu je zapotřebí vynaložit elektrickou (nebo jinou) energii. Ta však nepředstavuje energii ztracenou, ale zvyšuje energetický (tepelný) potenciál pracovního média, které se dále dostává do kondenzátoru, jak je znázorněno na obrázku. Tam pracovní médium odevzdá své celkové teplo, které uvedeným způsobem získalo, resp. je mu odňato nějakou teplonosnou látkou, např. vodou pro teplovodní vytápění. Tím dojde ke zkapalnění pracovního média, v expanzním ventilu se seškrtí na původní nízký tlak a oběh se opakuje.